ورود |عضويت چهارشنبه 02 اسفند ماه 1402
 

آثار باسنانی

آثار و بقایای تاریخی موجود در شهر نیازمند بررسی و کاوش هستند.

آسیاب محمد رحیم بیک :

از معدود آسیاب‌های آبی اســت که هنوز سالم و پا برجاست اگرچه زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد این آسیاب آبی در ضلع شمالی شهرستان دهاقان و کنار رودخانه فصل این شهرستان قرار گرفته و به کمک آب قنات‌های «جونجه» و«نویی» به گردش درمی آید قدمت آسیاب آبی دهاقان یا آسیاب برآفتاب به حدود ۲۰۰ سال قبل بر می‌گردد.

مسجد جامع دهاقان (مسجد حاج میرزابابا) :

این بنا از بناهای اوایل دوره قاجاریه ساختمان آن دارای یک هشتی در مسیر ورودی یک حیاط کوچک و شبستانی (ستوندار) است که پوشش آن را به شیوه چهارضربی اجرا کرده اند شبستان با آجرهایی با ابعاد 5*20*20 سانتیمتر در راستای محور قبله با سه ردیف ستون، سه تایی از جنس آجر برپا شده است . محراب مسجد دارای تزئینات مقدس و گچبری هایی با نقوش اسلامی است . در پشت بام این بنا یک ساعت آفتابی واقع است که کاربرد آن تشخیص ظهر و زمان اذان نمازهای ظهر و عصر بود .

مسجد میر :

براساس مطالعات میراث فرهنگی استان اصفهان قدمت آن به اواخر دوره سلجوقی و اوایل دوره ایلخانی می رسد . این مسجد در وسط بازار و در شمال مسجد جامع واقع است .این مسجد در حال خراب شدن است رطوبت ناشی از برف و باران عامل مهم تخریب بناست .

مقبره سلطان محمد :

این مقبره که بنایی است نوساز و از یک فضای مسقف ساده تشکیل شده است حاوی یک سنگ قبر کامل و بخش کوچکی از یک سنگ قبر است . قدمت این مقبره به سال 755 هـ . ق بر می گردد. این مقبره در کنار بازار واقع است و نشان از قدمت این قسمت شهر دارد . مساحت کل بنا 104 متر مربع است که 40 متر مربع آن حیاط تشکیل می دهد .

مقبره باباشاه حسین (بابا شیخ حسین) :

اين بنا به نظر اهالی شهر، مقبره باباشاه حسین فرزند جابربن عبداله انصاری، صحابی مشهور پیامیر اسلام (ص) می باشد که پس از گذراندن عمر؛ همراه با خواهرش بی بی خاتون در این محل دفن شده است .

خانه حسینقلی خان خطایی :

این خانه در محله قلعه واقع است . حسینقلی خان خطایی حکمران یک صد سال پیش دهاقان بود این خانه را با مصالحی چون خشت به عنوان مصالح اصلی و ساختاری و آجر به عنوان مصالح فرعی برپا شده است .

بنا بر اظهار نظر مسئولین میراث فرهنگی دهاقان یک سایت مربوط به دوره هخامنشی در حال کاوش وجود دارد ولی به جهت مسایل حفاظتی جایگاه آن تا اتمام کاوش اعلام نخواهد شد.

همچنین یکی از دیدنی‌های این شهر بازار مسقف قدیمی آن است که در گذشته نه جندان دور از رونق و اعتبار زیادی برخوردار بوده‌است ولی باتوجه به گسترش شهر نشینی و استفاده از روش‌های جدید خرید و فروش از رونق آن کاسته شده‌است ولی همچنان زیبایی‌های خاص خود را دارد .

جاذبه‌های گردشگری :

چشمه زینعلی

مقبره بابا شاه حسین

چشمه سروردی

چشمه قنات نووی

ارتفاعات جنوبی دهستان گلشن

چشمه‌های سُورمَنده و باغ سرخ

چشمه مُردَنگ

دره شاه (دره پیروزی)

مناظر طبیعی چشمه علی

مسجد میر

مسجد جامع دهاقان

مقبره بابا شاه حسین

خانه‌های تاریخی حسینقلی خان خطایی

پل تاریخی معروف به پل سطل یا پل آب بر

سد تاریخی همگین

آسیاب آبی مسجد رحیم بیگ

مسجد پوده و منطقه آستانه

همچنین یکی از دیدنی‌های این شهر بازار مسقف قدیمی آن است که در گذشته نه

جندان دور از رونق و اعتبار زیادی برخوردار بوده‌است ولی باتوجه به گسترش شهر

نشینی و استفاده از روش‌های جدید خرید و فروش از رونق آن کاسته شده‌است

ولی همچنان زیبایی‌های خاص خود را دارد .

  كاربران برخط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 81
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 81

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 2346631
Visitors بازديد هاي امروز: 61
Visitors بازديد هاي ديروز: 935

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1402/12/02 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دهاقان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا